Osoby, które dopiero zaczynają interesować się akwarystyką bardzo często nie wiedzą, jaki rozmiar akwarium będzie najlepszy na start. W pierwszej kolejności należy dokładnie zaplanować szczegóły. Nigdy nie powinniśmy podejmować decyzji zbyt pochopnie. Jaki rozmiar akwarium na początek? Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Poniżej przedstawiono przydatne wskazówki na ten temat.

Akwarium: małe, czy duże?

Duże i kolorowe akwaria są zachwycające. Idealnie sprawdzają się w przypadku dużej ilości rybek. Ponadto możemy umieścić w nim dużą ilość roślinności, co prezentuje się bajecznie. Pamiętajmy jednak, że zakup dużego akwarium nie tylko generuje wyższe koszty, ale również wymaga większego nakładu pracy. Utrzymanie takiego zbiornika w czystości jest dość angażujące. Warto również pamiętać, że wiele osób traci zainteresowanie rybkami po kilku miesiącach. Pomimo tego, że w momencie zakupu jesteśmy zafascynowani, to po pewnym czasie hobby może okazać się dla nas zbyt monotonne i męczące.

Właśnie dlatego na start lepiej zaopatrzyć się w male lub średnie akwarium. Optymalna wielkość to 25 litrów. Jest to pojemność idealna dla 5-6 rybek. Stosujmy się do niepianej zasady, która mówi o tym, że na jedną rybkę powinno przypadać pięć litrów wody. Tylko wtedy rybki będą czuć się w zbiorniku swobodnie.

Akcesoria do akwarium

Na zakupie akwarium się nie kończy. Potrzebna jest nam cała masa profesjonalnych akcesoriów do akwarium. Mowa tutaj o m.in. żwirku (podłożu), tle do zbiornika, odmulaczu dna, filtrach, grzałce, termometrze, siatce do odławiania ryb, pokrywie z oświetleniem, czyściku do szkła. Osprzęt to wydatek na poziomie kilkuset złotych. Możemy zakupić każdy element osobno lub w gotowym zestawie. Warto pamiętać o tym, aby nie sięgać po produkty z najniższej półki cenowej. Liczy się przede wszystkim jakość – takimi cechami szczycą się firmy jak Jebao sklep, Exo Terra sklep, Sklep Eheim czy Aquaforest sklep. Nawet, jeśli nie jesteśmy przekonani, czy akwarium pozostanie z nami na długo, to nie powinniśmy oszczędzać na wyposażeniu. W ostateczności możemy je odsprzedać wraz z akwarium.

Osoby niedoświadczone mogą nie wiedzieć, że rybek nie kupuje się wraz z akwarium. Najpierw kupujemy zbiornik, który gotowy jest do użytku po około 10 dniach. Dopiero po tym czasie możemy wpuścić do akwarium rybki. Należy mieć świadomość, że warunki w świeżo zakupionym akwarium są niekorzystne. Mogą nawet spowodować przedwczesną śmierć rybek. Przyczyny takiego zjawiska często szuka się u hodowcy, który mógł sprzedać nam chore rybki. Nic bardzo mylnego – wielu świeżych pasjonatów przyczynia się do ich zgonu.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0

Your Cart