Wielu akwarystom, zwłaszcza tym początkującym, czyszczenie akwarium może wydawać się skomplikowaną i trudną czynnością. Okazuje się jednak, że wystarczy trochę wiedzy i doświadczenia, by w domowym zbiorniku zapanował porządek. A czyste akwarium gwarantuje zdrowie roślin i rybek.
akwarium

Kiedy czyścić akwarium?

Nawet najbardziej profesjonalne filtry nie zapobiegną zabrudzeniu zbiornika po pewnym czasie. Jak poznać, że to już pora na oczyszczenie akwarium?

Warto zaznaczyć, że zbyt częste porządki w akwarium i podmiana wody wcale nie służą mieszkańcom zbiornika. Uznaje się, że akwarium, które funkcjonuje od dłuższego czasu i tym samym jest już ustabilizowane, wystarczy czyścić raz na dwa tygodnie. W przypadku zbiornika świeżo założonego można czynność powtarzać częściej, nie częściej jednak niż raz na tydzień. Ogromny wpływ na tempo brudzenia się zbiornika ma także liczba jego mieszkańców. Im więcej rybek na małej powierzchni, tym więcej zabrudzeń będzie się gromadzić.

Jak czyścić akwarium?

Sprzątanie swojego domowego zbiornika warto zaplanować już dzień wcześniej. Już wtedy warto nalać do czystego wiaderka lub pojemnika wodę – powinno jej być tyle, żeby wypełniła około 20% pojemności akwarium. Jeśli jakość wody jest wątpliwa, warto dodać do niej odrobinę preparatu do jej uzdatniania.

Czyszczenie zbiornika powinno się rozpocząć od usunięcia z szyb zanieczyszczeń – glonów. Można do tego użyć gąbki lub specjalnego skrobaka, dostępnego w sklepach akwarystycznych. Czyściki magnetyczne są bardzo wygodne w użyciu, zwłaszcza te o małych rozmiarach – można nimi bardzo precyzyjnie wyczyścić każdy zakamarek szyby.

W kolejnym kroku można zabrać się za dekoracje akwarium. To etap, w którym należy dokładnie oczyścić z brudu wszelkie sztuczne rośliny, kamienie, korzenie i inne akcesoria dekoracyjne. Najlepiej robić to przy pomocy jedynie czystej wody. Pod jej wysokim ciśnieniem glony powinny łatwo zejść.

Czyszczenie dna akwarium także nie zajmie zbyt wiele czasu, jeśli dysponuje się specjalnym odmulaczem. Przy jego pomocy można łatwo i sprawnie odessać wszelkie zanieczyszczenia. Żwir nie mieści się w sitku odmulacza, dlatego poza akwarium trafia sama brudna woda.

Ostatnim krokiem, jaki należy wykonać, jest oczyszczenie filtra. Specjaliści twierdzą, że całkowita jego wymiana może zaburzyć ekosystem akwarium. W filtrze bowiem znajduje się wiele bakterii, bez których prawidłowe funkcjonowanie zbiornika byłoby niemożliwe. Raz na jakiś czas, jeśli wymaga tego poziom zanieczyszczenia, filtr wystarczy przepłukać pod bieżącą wodą. Właściciele filtrów węglowych mogą wymieniać je raz na trzy tygodnie.

Podsumowując, czyszczenie akwarium wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy odrobina chęci, samozaparcia i domowy zbiornik może świecić czystością.

Wszystkie niezbędne akcesoria do czyszczenia akwarium znajdziecie na twoje-akwarium.com.pl/sklep


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0

Your Cart