Jeśli zdecydowaliśmy się że chcemy stworzyć nasze pierwsze akwarium i stoimy przed jednym z najważniejszych wyborów, czyli wyborem rybek – nasz poradnik z pewnością w tym pomorze.

Najpierw rybki potem akwarium

Bardzo ważne jest to aby mieć konkretnie sprecyzowaną wizję co do tego jakie rybki chcemy mieć w akwarium , a dopiero później je kupować. Rybka rybce nie jest równa – różnią się rozmiarami, upodobaniami, jedne wolą żyć w stadzie, drugie samotnie, to właśnie od tego zależy to jakie nasze akwarium powinno mieć wymiary. No i oczywiście od ich liczby, czy chcemy mieć 5 czy 20 rybek, musimy dostosować do nich wybieramy i typ akwarium. Podobnie przedstawia się zależność pomiędzy ilością ryb, a ilością wody, jakiej potrzebują do życia – przyjmuje się, że ogólny przelicznik to 5 litrów wody na 1 rybkę.

Czy wszystkie rybki to jedna wielka rodzina?

Jak wyżej wspomnieliśmy, szukając rybek do naszego akwarium warto zapoznać się z ich warunkami życia. Nie każda rasa może żyć obok drugiej, nie każda rybka odnajdzie się wśród kilku innych gatunków. Może zdarzyć się, że wpuścisz do jednego akwarium dwa wrogo nastawione do siebie gatunki i hodowla zakończy się bardzo szybko.

To czy dane ryby żyją stadnie czy samotnie może mieć ogromny wpływ na ich aklimatyzację i życie w nowym akwarium. Bojownik jest samotnikiem i nie wolno go umieszczać go w jednym akwarium z drugim bojownikiem tej samej płci, ponieważ jak sama jego nazwa wskazuje będzie on wtedy walczył o swoje terytorium.

akwarium

Na jakie gatunki rybek postawić?

Zawsze gdy zaczynamy nowe hobby, nauka polega na metodzie prób i błędów. Tak samo jest w przypadku akwariów – nie zawsze dobierzemy odpowiednie podłoże czy dostarczymy rybkom pożądanych nawozów. Z tego względu warto na początek postawić na ryby, które są wytrzymałe na zmieniające się warunki środowiska i przetrwają więcej niż inne. Jakie to gatunki?

  • Bojownik wspaniały – mała, słodkowodna rybka polecana początkującym akwarystom, nie trudna w utrzymaniu, jednak ze względu na jej wojowniczy charakter, nie z każdymi rybami może mieszkać w jednym akwarium,
  • Gupik – wytrzymałe i spokojne i niesamowicie barwne ryby, osiągające 4‒6 cm długości, bardzo szybko się rozmnażające,
  • Kardynałek chiński – mała rybka, osiągają długość do 4 cm, najlepiej żyje w ławicach, dogada się z innymi gatunkami np. danio pręgowanym,
  • Kirysek pstry – występujący w kilku odmianach wyposażony w charakterystyczne wąsiki, jest bezkonfliktowy i długowieczny, dobrze czuje się w grupie, w akwarium o pojemności od 50 litrów, osiąga długość ok. 7 cm i łatwo się rozmnaża.

Przygotowując akwarium należy pamiętać również o tym, że rybek nie można wpuścić bezpośrednio po wlaniu wody do nowego akwarium. Woda musi się uleżeć, podłoże wytworzyć odpowiednie związki, a w filtrze muszą zajść odpowiednie reakcje prowadzące do właściwego pH wody i odpowiedniej ilości bakterii, co zajmuje od dwóch do trzech tygodni. W przeciwnym razie możemy niezbyt długo nacieszyć się naszą nową hodowlą.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0

Your Cart