Hodowla rybek to nie jest wcale taka prosta sprawa – dbanie o odpowiednie warunki mieszkalne rybek, czystość zbiornika, dbanie o to aby gatunki były tak dobrane, aby można było uniknąć między nimi walk. Jednak patrząc na nasze małe akwarium, uczucie dumy i szczęścia z nawiązką wynagradza nam nasz trud. Postanowiliśmy więc wybrać najpiękniejsze według nas rybki akwariowe, które prezentują się zjawiskowo w każdym otoczeniu.

Bojownik wspaniały

To gatunek często kupowany do akwariów kulistych ze względu na jego wojowniczy charakter. Najchętniej kupowane są samce bojowników, ze względu na ich piękne kolory i długie płetwy, które niesamowicie się prezentują. Samiczki kupowane są głównie w celu rozmnażania i nie mają większych problemów z dogadaniem się z innymi gatunkami, natomiast samce potrafią ze sobą i z innymi gatunkami toczyć naprawdę krwawe walki na śmierć i życie. Ogólnie gatunek ten jest uważany za łatwy w hodowli i często polecany początkującym akwarystom.

Skalar żaglowiec

Jest to dość popularna ryba, która bywa agresywna w stosunku do mniejszych gatunków. W środowisku naturalnym występuje gromadnie w górnym i środkowym biegu rzeki Amazonka wraz z jej dopływami. Ma zróżnicowane ubarwienie – niektóre osobniki są nakrapiane a inne gładkie. Należy do pielęgnicowatych, czyli ryb które opiekują się swoją ikrą i potomstwem. Skalary rosną duże, dlatego też potrzebują dużego akwarium. Ponadto jest to gatunek stadny, który niezbyt dobrze znosi samotność.

małe akwarium

Paletka dyskowiec

To również gatunek z rodziny pielęgnicowatych, występujący w środowisku naturalnym w dorzeczu Amazonki. Jest to ryba wymagająca oraz trudna w rozmnażaniu, bardzo wąska i wysoka – dorosłe osobniki mogą osiągać aż do 20 cm wysokości. Ponadto uwielbiają chować się wśród roślin. Są to ryby łagodne, ale płochliwe, dlatego należy odpowiednio dobierać ich kompanów w akwarium.

Kirysek lamparci (nakrapiany)

To niewielkie rybki pochodzące z Ameryki Południowej. Oczyszczają one dno akwarium z resztek pokarmu, którego inne rybki nie mogą dosięgnąć. Ich nazwa wzięła się z ciemnych cętek pokrywających ich całe ciało, które przypominają cętki lamparta. To przede wszystkim rybki stadne, które należy trzymać w grupie i zapewnić im miejsce do chowania, gdyż uwielbiają one kryjówki.

Neon inessa (neonki)

To malutkie rybki niezwykle łatwe w hodowli pochodzące z peruwiańskich terenów Amazonki. Ich nazwa wzięła się od charakterystycznej neonowej wstęgi wzdłuż ciała. Neonki to rybki stadne, które wymagają z tego względu całkiem sporego akwarium.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0

Your Cart