Jeśli zastanawiacie się nad tym czy bazalt będzie dobrym podłożem do akwarium, i czy będzie odpowiadał rośliną – przygotowaliśmy dla Was artykuł, który rozwieje wasze wątpliwości.
Po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedział jakie podłoże do akwarium wybrać.

Bazalt – czyli lita skała

Zaczniemy od tego czym dokładnie jest bazalt. To zasadowa lita skała o bardzo drobnoziarnistej lub afinitowej strukturze i zazwyczaj czarnej lub szarej barwie. Są one bogate w związki magnezu i wapnia, ale ubogie w krzem, sód i potas. Charakteryzuje się tym że jego słupy występują oddzielnie, a powstają w wyniku kurczenia się zakrzepłej, chłodzącej się lawy. Często używany jest jako kruszywo budowlane oraz w akwariach jako podłoże.

Żwirek kwarcowy czy bazalt?

Żwirek na pewno jest łatwiejszy w użyciu, jest jasny dzięki czemu lepiej odbija on światło i rośliny łatwiej się w nim ukorzeniają. Bazalt natomiast jest idealny gdy chcemy zatwardzić wodę, a jeśli wybierzemy pod niego odpowiedni substrat – najlepiej o granulacji 3 mm, rośliny będą pięknie rosły. Bez substratu możemy najwyżej spodziewać się w naszym akwarium moczarki i rogatka. Rośliny rosną dobrze na każdym podłożu, które posiada odpowiednia granulacje (2-4mm) i jest odpowiednio żyzne – zatem na bazalcie też będą jeśli pod spodem będzie znajdował się odpowiedni substrat nawozowy dla roślin wodnych. Należy również uważać na to jakie krawędzie ma bazalt i wybierać taki o jak najbardziej łagodnych brzegach, dzięki czemu będzie łatwiejszy w użytkowaniu i nie okaleczy on ani roślin ani rybek. Dlatego nie jest on polecany przy delikatnych i wąskich rybach dennych takich jak sumiki czy kiryski.

Akwarium lawa

Akwarium lawa prezentuje się zjawiskowo jako element dekoracji. Skały, które wykorzystuje się do jego budowy to m.in. lawa i właśnie bazalt zazwyczaj jako podłoże, który łatwo się kruszy i jest bogaty w liczne minerały, które powoli uwalnia. Również jego porowata struktura jest tak samo dobrym siedliskiem dla bakterii nitryfikacyjnych jak ceramika, więc czasami może być używany jako wkład do filtra. Również łatwo wrastają w niego mchy, co wygląda bardzo ciekawie i są przede wszystkim nietypowe i interesujące. Świetnie sprawdzają się w akwariach z krewetkami, których pancerz zapewnia im ochronę przed ostrymi krawędziami bazaltu. Ponadto chropowata powierzchnia znacznie ułatwia im wspinanie po skałach.

podłoże do akwarium

Warto również mieć na uwadze to, że większa granulacja sprawia że podłoże bazaltowe bardziej się brudzi i obrasta w glony, dlatego musimy liczyć się z tym że będziemy musieli o nie szczególnie dbać a nawet co jakiś czas wymieniać podłoże w akwarium. Wszystko to jest ceną zjawiskowo prezentującego się i nietypowego akwarium.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0

Your Cart