Aby rośliny w akwarium świetnie się prezentowały należy je odpowiednio nawozić. Najlepsze efekty przynosi regularne ich nawożenie w odpowiednich ilościach. Zobacz jakie nawozy do akwarium wybrać.

Jak nawozić akwarium?

Rośliny ze względu na to w jakiej fazie wzrostu aktualnie się znajdują i czy znajdują się w okresie wegetatywnym czy generatywnym pobierają z różną intensywnością i prędkością składniki odżywcze niezbędne do ich prawidłowego rozwoju. Optymalizacja ich nawożenia sprawi, że przez cały czas będą one w znakomitej kondycji. W tym przypadku więcej wcale nie znaczy lepiej – naukowo udowodniony jest fakt iż rośliny posiadają zdolność wchłaniania tylko określonego poziomu poszczególnych substancji odżywczych. Więc nadmiar nawozów nie tylko nie zostanie przez nie wchłonięty ale może im wręcz zaszkodzić – im i innym mieszkańcom akwarium. Dlatego szalenie ważny w nawożeniu jest umiar i regularność.

W pierwszych dniach zakładania naszego akwarium szczególnie ważne jest jego prawidłowe nawożenie – ze względu na to, że nie wykształcił się w nim jeszcze ekosystem już od pierwszych dni należy podawać specjalne biostartery tak aby rozwinąć w nim naturalną florę bakteryjną. Nawożenie świeżo zalanego zbiornika rozpoczynamy od małych dawek gdyż na samym początku musimy szczególnie zadbać o rośliny, które dopiero się ukorzeniają.Na rynku dostępnych jest wiele różnych nawozów przeznaczonych dla roślin akwariowych.

nawozy do akwarium

Nawozy potasowe

Nawozy potasowe składają się w głównej mierze z potasu który jest makroelementem stanowiącym ok. 1% suchej masy roślin, jest ponadto aktywatorem ponad 50 enzymów, uczestniczy w osmoregulacji oraz w zachowaniu równowagi jonowej. Jego niedoboru pojawiają się więc w pierwszej kolejności na starszych liściach i skutkuje ich żółknięciem. Pojawiają się również dziury w blaszce liściowej, a ich wzrost jest zahamowany. Ze względu na to że zwykła woda wodociągowa zawiera wystarczające ilości potasu do prawidłowego funkcjonowania roślin, warto jest również podawać go w postaci nawozu.

Nawozy mikroelementowe i makroelementowe

Nawozy mikroelementowe to specjalnie przygotowane płyny, które zawierają wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju rośliny mikroelementy takie jak wapń, który jest niezbędny dla rozwoju roślin i bierze udział w budowie ich błon komórkowych, mangan, który odpowiada za asymilacje azotanów i ich redukcję, żelazo, które jest istotnym składnikiem enzymów biorących udział w oddychaniu i fotosyntezie czy niezbędny do prawidłowego różnicowania się komórek bor. Niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin w akwarium są również makroelementy, które znajdziemy w odpowiednich nawozach. Są to przede wszystkim azot, fosforan, potas, wapń, siarka i magnez.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0

Your Cart