Osoby, które stają się właścicielami rybek po raz pierwszy, ale niejednokrotnie także doświadczeni akwaryści kupujący nowe ich gatunki, zastanawiają się często, jakim żywić je pokarmem. Obecnie na rynku, wybór pożywienia dla ryb jest bardzo szeroki, dlatego warto poznać kilka wskazówek.

Jaki pokarm dla ryb akwariowych wybierać?

Oczywiście zawsze najważniejsze jest to, by poznać wymagania i potrzeby posiadanych gatunków rybek. Większość dostępnych w sklepach zoologicznych ryb, to gatunki wszystkożerne. Dlatego ich dieta może opierać się na pokarmie pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Trzeba jednak wiedzieć, że występują także rybki roślinożerne (np. pielęgnice) albo jedynie mięsożerne. Te ostatnie bardzo często nie chcą jadać pokarmów gotowych i należy zapewniać im mięsne pokarmy mrożone albo żywe. Akwaryści powinni też wiedzieć o tym, że dany pokarm dla rybek akwariowych na swoim opakowaniu zawiera informacje co do tego, czy jest on:
– wieloskładnikowy – odpowiedni dla ryb wszystkożernych, 
– z wysoką zawartością składników roślinnych – dla ryb roślinożernych i wszystkożernych,
– wysokobiałkowy – dla ryb mięsożernych i wszystkożernych.
Kolejną istotną sprawą jest sama forma pokarmu. Jej wybór zależny jest od sposobu żerowania ryb i ich wielkości. Ryby w akwarium mogą egzystować w różnych strefach: pod samą powierzchnią wody, w toni wodnej, wśród roślinności albo na samym dnie. Co ważne, to jaką strefę zamieszkują poszczególne gatunki, da się rozpoznać po kształcie ich ciała oraz umiejscowieniu otworu gębowego. Stanowi to doskonałą wskazówkę co do tego, jaki pokarm będzie dla nich najlepszy.

pokarm dla ryb akwariowych

pokarm dla ryb akwariowych

Rodzaje pokarmu dla rybek

Pokarm dla ryb akwariowych może przyjmować różnorodne formy, dzięki temu da się go doskonale dopasować do danego gatunku ryb: 
zarówno pod względem wielkości cząstek, jak i miejsca oraz sposobu jego pobierania. Wyróżnić można:
– Płatki – są najbardziej uniwersalne (da się je pokruszyć) i mogą żywić się nimi ryby ze wszystkich stref, bo pokarm najpierw unosi się na wodzie, a później powoli opada. Do tego, fakt że płatki rozpływają się po całym akwarium sprawia, że możliwość żerowania mają także gatunki mniej żywiołowe i osobniki znajdujące się niżej w hierarchii. 
– Granulat – dostępny jest w różnych wielkościach, sprawdzi się jako pokarm dla rybek akwariowych żerujących w toni wodnej i na dnie.
– Chipsy – czyli płaski granulat. Idealny dla ryb o większych rozmiarach.
– Wafelki – najlepsze dla gatunków żerujących w strefie dennej, a także dla skorupiaków. Można podawać je też bezpośrednio do kryjówek gatunków płochliwych. 
– Pellety i pałeczki – najlepsze dla średnich i dużych gatunków ryb, które pływają blisko powierzchni wody. 
– Tabletki – mogą być tonące, samoprzylepne albo płasko-wypukłe. Karmi się nimi ryby denne, toni wodnej (w tym narybek) i skorupiaki. Wszystkie tabletki w akwarium rozpadają się na drobne cząstki.
– Pokarmy naturalne – czyli suszone albo liofilizowane bezkręgowce, które są bogate w chitynę i karotenoidy. Pokarmy te urozmaicają dietę ryb ozdobnych.
Jak więc widać, pokarmy dla ryb akwariowych występują w bardzo różnorodnych formach. Dzięki temu można dobrać je zgodnie z wymaganiami żywieniowymi posiadanych gatunków rybek.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0

Your Cart