W zależności od tego, jakie rybki zamierzamy hodować w naszym akwarium, będziemy potrzebowali rozmaitego dodatkowego wyposażenia. W przypadku hodowania ryb o charakterze tropikalnym, podstawowym elementem, jaki musimy zapewnić będzie grzałka, która zapewni wodzie odpowiednią temperaturę w zależności od gatunku hodowanych zwierząt. Niektóre rybki tropikalne wymagają utrzymywania temperatury wody na poziomie 24-26 stopni Celsjusza, inne, bardziej wymagające w przedziale 28-30 stopni. Sprawdźmy, czym kierować się przy wyborze grzałki. 

grzałka do akwarium

grzałka do akwarium

Moc grzałki

Podstawowym parametrem, który grzałka do akwarium musi spełniać jest jej moc. Wartość tego aspektu jest zależna od rozmiaru akwarium oraz ilości znajdującej się w niej wody. Podstawowa zasada doboru grzałki mówi, że powinna ona wykazywać się mocą na poziomie 0,5 W na każdy litr wody znajdującej się w akwarium. Dla przykładu, jeżeli dysponujemy akwarium, do którego nalaliśmy 54 litry wody, będzie nam potrzebna grzałka o minimalnej mocy 25-30 W. Specjaliści jednak podkreślają, że nie warto kierować się ściśle dokładnymi wyliczeniami matematycznymi. Nie bez powodu zostało powiedziane, że przelicznik ten to jedynie podstawowa zasada. Zapewnia ona minimalne potrzebne warunki. Zdecydowanie lepiej jest kierować się optymalną zasadą wedle, której na litr wody potrzebny jest 1 W mocy. Najbardziej rozsądnym posunięciem będzie postawienie na grzałkę (w przypadku 54-ech litrów wody) o mocy 60 W. 

Termostat to podstawa

Kolejnym ważnym czynnikiem, który wpływa na jakość pracy grzałki oraz warunki jakie zapewnimy w naszym akwarium, jest fakt posiadania termostatu. Jest to bardzo precyzyjny regulator temperatury, który umożliwia dokładne ustawienie poziomu ciepła wody, co do jednego stopnia Celsjusza oraz jego utrzymywanie. Jest to o tyle istotne, że wodę należy podgrzewać do różnych wartości w zależności od gatunku ryb. Grzałka do akwarium nie będzie potrzebna jedynie w przypadku rybek, które mogą pływać w chłodnej, liczącej poniżej 20-stu stopni wodzie. Dzięki termostatowi łatwo ustawimy stały poziom ciepła wody w zależności od hodowanych ryb, bez istniejącego ryzyka przegrzania. 

Jak użytkować grzałkę?

Jeżeli interesuje nas grzałka do akwarium, powinniśmy nie tylko zapoznać się z zasadami jej doboru, ale także tymi, które dotyczą jej bezpiecznego użytkowania. Przede wszystkim, warto pamiętać o tym, by przed regulacją układu grzewczego, wyłączyć zasilanie. Istotne jest także miejsce jej ulokowania. Najlepiej sprawdzi się umieszczenie jej w pierwszej przegrodzie wewnątrz filtra. Można także wybrać lokacje bliżej dna przy tylnej ściance, jednak należy uważać, by termostat nie znajdował się zbyt blisko żwirku, gdyż zakłóci wtedy cyrkulację wody. Niezwykle ważne jest także zmienianie temperatury wody. Należy tego procesu dokonywać w cyklu rocznym. W okresie od listopada, do marca należy obniżyć temperaturę wody o 2-6 stopni. Obniżanie temperatury należy także dokonywać w cyklu dobowym. Zmniejszenie ciepła wody o maksymalnie trzy stopnie w ciągu nocy, będzie idealnym posunięciem, które zapewni naszym rybkom optymalne warunki.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0

Your Cart