Jednym z najważniejszych obowiązków, którego powinien dopełnić każdy hodowca rybek jest zapewnienie odpowiedniej i bezpiecznej temperatury wody w akwarium. W grę wchodzi tu zarówno jej ogrzewanie, jak i chłodzenie, w zależności od potrzeby. To drugie jest niezwykle istotne w lecie, kiedy pojawia się fala upałów, a temperatura pomieszczenia może przyczyniać się do przegrzewania wody. Sprawdźmy jak wybrać chłodzenie akwarium i jak je użytkować. 

Czy warto korzystać z tzw. domowych sposobów na chłodzenie akwarium?

Fala przewijających się upałów może mieć negatywny wpływ na warunki panujące w naszym akwarium. Zbyt duża temperatura panująca w pomieszczeniu przyczynia się do przegrzewania wody, co może powodować zdychanie ryb i rozwój sinic. Warto temu przeciwdziałać. W jaki sposób? Wielu amatorskich akwarystów stosuje tzw. domowe metody. Wśród nich najbardziej popularną stanowi odlewanie części wody i dolewanie do niej zimnej. Efekt na pewno jest pożądany, warunki cieplne wody się poprawiają, co oznacza, że się ona schładza, ale nie jest to rozwiązanie na stałe, o charakterze regularnym. Efekt może być jedynie krótkotrwały. Dodatkowo, przyczynia się do częstych zmian temperatur wody, co nie stanowi dobrych warunków dla rybek w niej pływających. Niektórzy, choć ten sposób jest zdecydowanie rzadziej spotykany, dosypują do wody w akwarium kostki lodu. Ta technika też nie należy do najlepszych, powoduje bowiem jeszcze większe wahania temperatur. Zdecydowanie, lepiej postawić na profesjonalne rozwiązania, które oferują specjalne urządzenia.

chłodzenie akwarium

chłodzenie akwarium

Profesjonalne rozwiązania

Najprostszym, a jednocześnie profesjonalnym rozwiązaniem jest instalacja wentylatora. Należy go umieścić pod pokrywą akwarium. Chodzi o to, że zbyt wysoka temperatura pomieszczenia sprawia, że ciepło gromadzące się pod pokrywą w wyniku oświetlenia, nie może być odprowadzone i zostaje przekazywane do wody. Wentylator umożliwi sprawne odprowadzanie ciepła na zewnątrz, dzięki czemu woda nie będzie się dodatkowo podgrzewała. Wentylator spełnia jeszcze jedną funkcję. Nie tylko odprowadza gromadzące się ciepło, ale także przyczynia się do zwiększenia parowania wody, co przekłada się na jej chłodzenie. W sklepach akwarystycznych można znaleźć specjalne urządzenia służące do stałego chłodzenia wody i utrzymywania jej na optymalnym poziomie. Produkty takie są jednak w większości przypadków drogie. Tymczasem, wentylator wraz z zasilaczem do niego, sprawdzi się równie skutecznie, a jego koszty są o wiele niższe. Produkty takie można nabyć już nawet za kilkanaście złotych. Bez trudu dostaniemy je w każdym sklepie ze sprzętem elektronicznym. Pamiętajmy jednak, że ważne jest jego umieszczenie. Nie istnieje żelazna zasada, która sprawdzi się w każdym przypadku. Wszystko zależy od rodzaju akwarium. Najważniejsze jest, by wentylator został umieszczony pod jego pokrywą, ale w pobliżu otworów wentylacyjnych. Tylko takie umiejscowienie zapewni wymianę powietrza i skuteczne odprowadzanie gromadzącego się ciepła z oświetlenia. Oczywiście, należy go mocno przymocować. Pamiętajmy, że kontakt wentylatora z wodą, może uśmiercić nasze rybki.

Wszystkie inne i niezbędne akcesoria akwarystyczne można kupić w naszym sklepie internetowym.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0

Your Cart